Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо орхидеята не цъфти у дома? 5 основни причини

04 май 2022, 13:15 часа

Средно продължителността на цъфтежа на орхидеите продължава около три месеца. Това се случва два до три пъти годишно и зависи както от условията на отглеждане, така и от вида на орхидеята. Липсата на цвят е сигнал, че с растението има проблеми. Изброяваме най-често срещаните:

Неправилно осветление

Липсата на светлина, така и липсата на защита от пряка слънчева светлина. В първия случай растението не може да се развива нормално, а във втория случай получава слънчево изгаряне.

За редовно цъфтене на орхидеята у дома са необходими дневни часове с продължителност най-малко 10-12 часа. Мястото на саксията е избрано така, че разсеяната светлина да удари растението отстрани. Източен или западен перваз на прозореца също е подходящ.

Кога не е добре да отглеждате орхидея в дома си и какво още трябва да знаете за нея?

Ниска влажност и температура

Орхидеята по начало е тропическо растение. Родината й се характеризира с висока влажност на въздуха (70-80%) и температура 25-30°C през лятото и 20-23°C през зимата. Необходимо условие за цъфтежа е разликата между дневните и нощните температури от 5-7 ° C.

Тъй като не може да се пръска, влажността на въздуха се повишава чрез:

  • специални овлажнители;
  • "компания" с други растения;
  • контейнери с хладна вода, поставени в стаята;

През зимата саксиите се отдалечават от радиатори и други отоплителни уреди, които много да изсушат въздуха.

Неподходяща почвена смес

Почвата за орхидеи трябва да осигурява минимална влага около корена и свободна циркулация на въздуха. Поради тази причина растенията никога не се засаждат в градинска почва. Саксията се напълва със субстрат, състоящ се от мъх, торф, едър пясък. По-добре е да закупите готова почвена смес, предназначена специално за отглеждане на орхидеи.

Орхидеята ви може да цъфти с месеци ако правите ТОВА

Неправилно поливане

За нормалното развитие, а оттам и за цъфтежа на орхидеите, е необходимо правилно поливане. Орхидеите реагират негативно както на "суша", така и на "блато" в саксията. При определяне на интервалите между поливанията се ръководят от състоянието на субстрата и корените. Първият трябва да изсъхне напълно, а на втория се появява сребристо-сива „плака“.

Ако няма други проблеми, достатъчно е да регулирате поливането. Субстратът се навлажнява чрез потапяне, като саксията се оставя за 1,5-2 часа в леген с вода. Не е нужно да наливате твърде много, достатъчно е да затворите долната трета на съда. След това излишната вода трябва да се отцеди.

Кореново гниене

Всяко растение с изгнили корени определено няма да цъфти. Развитието на гниенето най-често се дължи на редовното преовлажняване на почвата в комбинация с ниски стайни температури. Субстратът в саксията е покрит със слой мухъл, от който идва неприятна миризма.

За да се разберете степента на проблема, е необходимо да извадите растението от саксията и да почистите корените от почвата. Изгнилите черни или тъмнокафяви, лигави на допир се почистват.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес